Južné pláne

Bola jar roku 2007. Žil som na Kremnických Baniach. Slnko demonštrovalo svoju silu a roztápalo krištáliky premrznutej krajiny. Kde tu nejaký podbeľ, okolo ktorého sa lenivo plazili cícerky vody, čo sa o kúsok ďalej spájali do príjemne šumiaceho potôčika.

Motal som sa krajinou a vytešoval sa z tej krásy. Hneď po návrate domov som sa dopustil textu novej piesne. Melódia šla sama od seba.

Jar je podobenstvo o pokoji v duši, o odpúšťaní. O roztápaní zákutí, kde už dlho nedočiahol žiaden slnečný lúč.

Včera som sa bol prejsť v hore nad Pezinkom. Bolo príjemne teplo. Potom som si všimol malinký kvet. Na fotke vyzerá hrdo, ale v skutočnosti nemal viac ako štyri centimetre.

Južné pláne bývajú pohladené ako prvé. Milujem jar. Milujem dotyky Slnka s veľkým "S".

Na čo prispievaš

Občas sa ma niekto opýta: "Čo by si chcel k narodeninám? Rád by som ti niečo dal." Dlho to pre mňa nebola téma. "Jasné, že nič. Ak, tak zdravie, ale to mi nevieš dať." 

Pred troma dňami som si uvedomil, že existuje jedna vec, ktorá by mi urobila radosť.

Hudbe sa venujem od svojich 15 rokov. Chcel som sa učiť hrať na gitare, tak som požiadal rodičov, či by mi ju mohli kúpiť. Odpoveď bola zaujímavá: "Najskôr sa nauč hrať, potom ti ju kúpime." 

Nakoniec, keď videli, že to myslím, vážne, naškriabali niekde 150 československých korún a ja som mohol ísť za kamarátom a vykšeftovať s ním svoj prvý hudobný nástroj.

Potom prišla druhá gitara, o ktorú sa postarali chlapci z kapely. Našli zopár sponzorov, tí pomohli a tak sme mohli vyraziť do obchodu.

Teraz mám gitaru, ktorú som si zadovážil ako kompromisné riešenie. Chcel som mať dobrý nástroj, ale nie drahý. Bolo to nezlučiteľné. Zvukári na koncertoch trpia, lebo ma nevedia poriadne nazvučiť. V štúdiu ma posielajú, nech si idem požičať poriadny nástroj a až potom začneme nahrávať.

Skrátka, dnes už viem, čím si chcem urobiť radosť. 

Ak ste sa teda rozhodli podporiť projekt mh50, nevedome ste sa stali tými, kto bude nezmazateľne podpísaný na mojej novej gitare. A keď vám niekedy v budúcnosti zahrám, budete vedieť, že to tak pekne znie aj vďaka vám :)

Ďakujem.