Pastier svíň (Michal Hirko)

21.05.2020

Podobenstvo o márnotratnom synovi motivovalo mnohých umelcov, aby sa chopili svojho remesla a ponúkli publiku špeciálny uhol pohľadu, vďaka ktorému sa dovtedy nevidené malo stať jasným ako facka.

Pri tvorbe piesní používam technológiu postupného vzniku. To znamená, že text a hudba sa rodia súčasne. Len raz som urobil výnimku. Bolo to vtedy, keď som sa zamyslel nad Lukášovým evanjeliom, konkrétne nad príbehom, kde syn buchne po stole a ide si svojou cestou. Otec to rešpektuje, ale nevie odtrhnúť pohľad od okna, kde každý deň vyzerá svojho mladšieho potomka. Sediac v kaplnke napísal som text, ktorý dostal svoj hudobný podnos až o pár dní neskôr. Tak vznikla pieseň Pastier svíň.

Magnetizmus jedinečného podobenstva ma zlákal ešte raz. Brat Felix sa vrátil z Talianska s kartónovou rolkou pod pazuchou a tvrdil, že pre mňa niečo má. Otvoril veko a opatrne vytiahol repliku Rembrandtovho slávneho diela z roku 1669. Obraz sme zarámovali a tí, ktorí z času na čas navštívite kapucínskych ľudových misionárov v Rači, viete, že tam visí dodnes. V roku 2004 som sa zahľadel na výtvarný počin holandského génia a napísal pieseň Rembrandt. Ak by bol záujem, zajtra Vám ju môžem zahrať. Dnes si dáme zatiaľ nepublikovanú demo verziu skladby Pastier svíň.