Radosť (Ondrej Tkáč)

02.05.2020

Život hudobníka je pestrý. Najskôr začína ortodoxne na pódiu v rámci nejakej spoločenskej akcie. Potom sa jeho koncertovanie rozšíri na všetky možné aj nemožné miesta a spôsoby. To, kde všade sa nám podarilo hrať, čiastočne vyspieval Stanley v piesni Kapucínsky rock and roll: "Poznajú nás v Kanade a na východe tiež, hrali sme aj v basách, tak ako Johnny Cash".

Aj v knihe Stanley - príbeh legendy nájdete jeho spomínanie: "Hrali sme prakticky všade. V basách, na svadbách, na krstoch, na pohreboch, na zábavách, na festivaloch. Snáď jediné, kde sme ešte nehrali, tak na rozvodoch."

Pod Poľanou je dedinka, ktorej meno sa v minulosti pamätne preplietlo s Osmanskou ríšou. Pán biskup Rudolf v roku 1995 zveril duchovnú správu tohto miesta kapucínom. Tí nás pred nejakým časom pozvali zahrať jednému tunajšiemu oslávencovi k okrúhlemu výročiu. Vraj sa dožíva rovných 600 rokov. Kostolík v Dúbravici.

V tomto kontexte sa mi hlásia do pozornosti 3 piesne, ktoré by určite bolo vhodné uverejniť. Spomínaný Kapucínsky rock and roll, skladbu Dúbravica od Jakubarafaela Blahoslava Pataya a Ondrejovu Radosť. Napokon som sa rozhodol pre tú, ktorú sme v ten deň zahrali milým farníkom a starostlivým hosťom z Pezinka. Radosť.