Recenzia filmu Čože je to 60tka

03.11.2021

Medzi ľuďmi ešte stále vládne predstava, že za múrmi kláštora sa odohráva život úplne odlišný od toho, na aký sú všeobecne zvyknutí. Život medzi tmavými a studenými múrmi, v odlúčení od sveta a toho, čo ponúka. Život naplnený hlavne modlitbou a odriekaním.

Ondrej Tkáč počas nahrávania filmu. FOTO: Michal Hirko
Ondrej Tkáč počas nahrávania filmu. FOTO: Michal Hirko

Táto predstava je v podstate správna, ale nie úplne pravdivá. Záleží od toho, akou cestou sa človek vyberie, ako využije dary dané od Boha, aký má vzťah k ľuďom či ako vie zúročiť svoje talenty.

Film "Čože je to 60tka" ponúka úplne iný pohľad na život zasväteného človeka. Po jeho zhliadnutí sa mnohé zkostnatelé predstavy rozbijú na márne kúsky. Zrazu sa na povrch vyplavia úplne iné pocity. 

Pocity nielen z naplneného, ale priam až z preplneného života. Života naplneného láskou nielen k svojim bratom a sestrám, ale k celému stvoreniu, k svetu vo svojej nádhere, k hudbe, umeniu, rodine.

Vo filme možno vidieť nielen tohto talentovaného hudobníka, ale najmä človeka z mäsa a kostí.

Je až neuveriteľné, ako sa do niekoľkých desiatok minút zmestí 60 rokov, ako sa do nich vojde množstvo fotografií, kvalitnej hudby a neuveriteľného majstrovstva jedného človeka. Neobyčajne obyčajný život sa po kúskoch rozpletá ako delta mohutnej rieky s jej ústím do mora Božej lásky.

Ondrej Tkáč nie je neznámy. Hudobní fanúšikovia ho poznajú nielen vďaka takmer 30 ročnému pôsobeniu na slovenskej gospelovej scéne, ale najmä vďaka jeho majstrovstvu ovládať ústnu harmoniku tak, že na Slovensku má význačné miesto medzi tými najlepšími. 

Okrem toho, že dokáže hrať na dvoch nástrojoch naraz, každého očarí pokora, s akou to robí. Vedomý si svojho talentu sa rozhodol nenechať si tieto schopnosti len pre seba, ale popri všetkých povinnostiach kňaza a brata kapucína dokáže potešiť každého, s kým sa stretne a to nielen na pódiu.

Film ponúka ľudským, no aj vysoko umeleckým spôsobom spracovaný život neobyčajne obyčajného života a je poskladaný tak, že si v ňom každý nájde niečo pre seba.

Stovky koncertov, nahrávok, stovky hodín v nahrávacích štúdiách sa akoby zliali do jedného života, o ktorom možno povedať len jedno: vydaril sa. 

Vo filme možno vidieť nielen tohto talentovaného hudobníka, ale najmä človeka z mäsa a kostí, ktorý skĺbil život v kláštore so životom vo svete do jedného harmonického celku plného úsmevu, dobroty, nádherných spomienok a ešte krajšej každodennej reality.

Nie všetko v živote bolo pre neho ľahké. A nie je tomu tak ani teraz. Ale za tých 60 rokov stihol toho oveľa viac, ako väčšina z nás. Hovorí sa, že budeme súdení aj z toho, koľko zo svojich talentov sme využili pre dobro druhých. Ondrej je už v tomto smere dávno víťazom.

Ondrej Tkáč počas nahrávania upútavky k filmu. FOTO: Michal Hirko
Ondrej Tkáč počas nahrávania upútavky k filmu. FOTO: Michal Hirko

Film ponúka ľudským, no aj vysoko umeleckým spôsobom spracovaný život neobyčajne obyčajného života a je poskladaný tak, že si v ňom každý nájde niečo pre seba. Autorský rukopis je už dlho známy, Michal Hirko má za sebou už veľmi veľa vydarených dokumentov. 

No tento je o to vzácnejší, že je naplnený až po okraj: kvalitnou muzikou, sálajúcim dobrom, úžasnými zábermi a pokojom vychádzajúcim z každého Ondrejovho slova. Výnimočný skvost pre pohladenie každej duše.

Autor: Jana Turčanová